2018.04.21SympozjumPWTW

Zapraszamy w sobotę, 21 kwietnia 2018 r. na doroczne sympozjum naukowe dla studentów seminariów afiliowanych do PWTW pod tytułem: „Czy Polska poradzi sobie bez Kościoła? W 100-lecie odzyskania niepodległości”.

Wykłady wygłoszą prof. dr hab. Jan Żaryn (UKSW), który przedstawi wkład Kościoła w odzyskanie niepodległości; prof. dr hab. Wojciech Roszkowski (ISP PAN), który poruszy temat „Kościół a wolność w III RP; ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz (UKSW), który zmierzy się z pytaniem „Czy religia może obyć się bez polityki?”. Konferencję zakończy dyskusja panelowa „Czy Polska poradzi sobie bez Kościoła” z udziałem prof. Anieli Dylus, dra Dariusza Karłowicza, red. Michała Szułdrzyńskiego, dra Macieja Roszkowskiego OP oraz red. Tomasza Królaka z KAI.

"W kontekście rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy poruszyć temat niepodległości w dwóch wymiarach: wewnętrznym i zewnętrznym. Raz odzyskana niepodległość nie jest przecież raz i na zawsze. W obu tych wymiarach trzeba ją nieustannie pielęgnować i żyć tak, by jej nie utracić. Poprzez przypomnienie wydarzeń i kontekstów historycznych chcemy zadziałać wychowawczo na przyszłych kapłanów. W historii walki o niepodległość wielu księży oddało swoje życie, poświęcało się dla uratowania ducha wolności w narodzie. O tym musi wiedzieć młode pokolenie księży, bo posługa kapłańska dotyczy życia duchowego oraz życia społecznego. Chcąc wychowywać przyszłych kapłanów chcemy ukazać im perspektywę tego zaangażowania również w życie Narodu i Ojczyzny." – wyjaśnił ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor PWTW.

Uczestnikami konferencji będą przede wszystkim kandydaci na księży z sześciu afiliowanych przez PWTW seminariów duchownych oraz świeccy studenci a także wszyscy zainteresowani. Konferencja jest otwarta. Wstęp wolny. Miejsce sympozjum – aula PWTW Collegium Joanneum w Warszawie, ul. Dewajtis 3.