2018.11.23PlakatRybaWWodzie

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych seminarzystów i młode osoby konsekrowane na Sympozjum Naukowe „Ryba w wodzie. Współczesny ksiądz we współczesnym świecie”. Wydarzenie to odbędzie się 23 listopada 2018 r. na PWTW Collegium Bobolanum w Warszawie.

 Panele:
1. KULTURA: „Szanse i wyzwania współczesnej kultury dla głosicieli Ewangelii”
Pozycja księdza ukazana w szerszym horyzoncie kulturowym. Jego miejsce w kulturze współczesnej, w tym również w sferze świata wirtualnego oraz medialnego. Przedstawienie wyzwań, zagrożeń oraz szans, jakie stoją przed księdzem zanurzonym w kulturze dzisiejszej. Ukazanie wzajemnego przenikania się i oddziaływania na siebie kultury wirtualnej i realnej oraz innych charakterystycznych elementów współczesności.

2. SOCJOLOGIA: „Znaczenie księdza w dzisiejszym społeczeństwie”
Skupienie się na roli księdza we współczesnym społeczeństwie polskim i na tym, jak ta rola zmieniała się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Oczekiwania, jakie wierni mają dziś wobec kapłanów. Równocześnie nakreślenie wizerunku księdza, z którym stykamy się w publicznych środkach przekazu z uwzględnieniem zachodzących na tym polu zmian. Postawienie pytania, czy polscy księża starają się świadomie budować swój wizerunek w publicznych środkach przekazu.

3. PSYCHOLOGIA: „Psychologiczne aspekty spotkania między księdzem a drugim człowiekiem”
Omówienie ze strony psychologicznej kwestii interpersonalnych pracy księdza, ze szczególnym naciskiem położonym na komunikację międzyludzką. Próba odpowiedzi m.in. na następujące pytania: jak być dobrze rozumianym przez ludzi? Czym może zaowocować spotkanie zarówno w życiu duchownego jak i osoby, z którą się ten ksiądz spotyka?

4. DUCHOWOŚĆ: „Potrzeba rozeznawania w życiu współczesnego głosiciela Ewangelii”
Rozeznawanie jako narzędzie doskonalenia życia duchowego oraz działań apostolskich. Ukazanie konieczności rozeznawania w życiu każdego księdza, ze szczególnym akcentem położonym na wgląd w siebie. Próba odpowiedzi na pytanie: z jakimi trudnościami i zagrożeniami dla życia duchowego oraz apostolstwa spotka się przyszły ksiądz oraz jak je przezwyciężać?

Plakat, plan i zapisy...

Plan sympozjum:
9.00-9.15 Powitanie
Prelekcje
9.15-10.00 Panel Kulturalny (dr Agnieszka Zduniak, UWM; ks. dr hab. Andrzej Draguła, USz)
10.00-10.45 Panel Socjologiczny (dr Ewa Stachowska, UW; o. dr Jarosław Charchuła SJ, AIK)
10.45-11.00 Przerwa kawowa
11.00-11.45 Panel Psychologiczny (dr hab. Stefan Frydrychowicz, prof. nadzw. AIK; o. dr Mirosław Ostrowski OP)
11.45-12.30 Panel Duchowy (Michał Frąckowiak, wspólnota Mocni w Duchu; o. mgr lic. Leszek Mądrzyk SJ)
Przerwa
12.30-14.00 Obiad
Praca w grupach
14.00-16.00 Dyskusje w mniejszych grupach
16.00-16.15 Przerwa
16.15-17.00 Prezentacja pracy warsztatowej
17.00-17.45 Pytania i dyskusja
18.00-19.00 Eucharystia dla uczestników
19.00 Kolacja oraz spotkanie rekreacyjne w Kolegium Jezuitów

Uczestnictwo w sympozjum jest darmowe. Wykłady w godzinach 9.00-12.30 mają charakter otwarty i nie wymagają rejestrowania się. W grupach panelowych uczestniczą wyłącznie zapisani uczestnicy. Dysponujemy tutaj ograniczoną ilością miejsc. Nie wykluczamy wprowadzenia parytetów dla seminariów w wypadku dużego zainteresowania. Nocleg stanowi kwestię opcjonalną. Po wyrażeniu zainteresowania, zapewniamy nocleg zarówno w dniu poprzedzającym konferencję jak i następującym. Koszt jednego noclegu wynosi 50 zł, ewentualne śniadanie to koszt 10 zł. Zapisy: elektroniczne w dniach 12-26 października. Na ich podstawie uczestnicy zostaną przydzieleni do poszczególnych grup dyskusyjnych według przedstawionych paneli.

 FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

PLAKAT

PLAN SYMPOZJUM

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

W razie jakichkolwiek pytań napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.