20190408alarm1

8 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum o godz. 18 odbędzie się spotkanie autorskie i panel dyskusyjny na temat książki pt. „Alarm dla Kościoła”. Zapraszamy - wstęp wolny.

„Alarm dla Kościoła. Nowa reformacja?” to dzieło głośnych i wyrazistych publicystów oraz pisarzy katolickich, którzy zmierzyli się z tematem największego od kilkuset lat kryzysu Kościoła w Polsce i na świecie. Autorzy (m.in. Paweł Lisicki, Paweł Milcarek, ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, Tomasz Terlikowski, ks. Jerzy Szymik, o. Dariusz Kowalczyk SJ, Grzegorz Górny, o. Jacek Salij OP, ks. Andrzej Kobyliński, Tomasz Rowiński) w kilkunastu bardzo mocnych wywiadach nie tylko diagnozują największe problemy, ale proponują również drogi wyjścia z sytuacji faktycznego chaosu, w którym Kościół się obecnie znalazł.

O książce:

Jest to cykl 14 wywiadów przeprowadzonych przez Pawła Milcarka i Tomasza Rowińskiego z duchownymi oraz osobami świeckimi mocno zaangażowanymi w życie Kościoła. Każdy rozdział/rozmowę poprzedza sformułowanie problemu nękającego Kościół katolicki, a po niej następuje podsumowanie, czasem pojawiają się pomysły rozwiązań. Książka wpisuje się w powszechną dyskusję o funkcjonowaniu Kościoła katolickiego w Polsce. Porusza trudne tematy, również o nadużyciach duchownych. Potrzeba ich wyjaśnienia ostatnio nasiliła się w Polsce. Równocześnie społeczeństwo polskie głęboko przeżywało Światowe Dni Młodzieży w Panamie – znak radosnego i pięknego chrześcijaństwa doświadczanego przez ludzi młodych, znak „wiosny Kościoła”. Oznacza to, że wielu młodych potrzebuje Kościoła oczyszczonego, przyjaznego i miłującego. Nie można już dłużej tłumaczyć napięć i skandali niechęcią laicyzujących się społeczeństw do wiary i instytucji Kościoła. Cytując Benedykta XVI: „Największe prześladowanie Kościoła nie przychodzi od jego nieprzyjaciół zewnętrznych, lecz rodzi się z grzechu w Kościele”. Równocześnie toczy się fundamentalna dyskusja o przyszłości wiary i jej przeżywania, o formowaniu katolickiego światopoglądu, o kształceniu i formowaniu duchownych, o uczestnictwie instytucji Kościoła w edukacji dzieci i młodzieży.

Książka nie ma charakteru politycznego, nie jest skierowana przeciwko Kościołowi, jest próbą rozmowy o sytuacji Kościoła katolickiego we współczesnych czasach. Dlatego spotkanie jest w formie panelu dyskusyjnego, tak aby autorzy mogli odpowiadać na pytania z sali.

Pełny wykaz zagadnień i informacje o rozmówcach zawiera tabela poniżej:

nr

Temat rozmowy

ekspert

1

Dyktatura relatywizmu.

Co z wolnością bez prawdy?

ks. Dariusz Kowalczyk SJ

2

Mentalna kolonizacja Kościoła i apostazja narodów

Grzegorz Górny

3

Kapitulacja przed muzułmanami.

Czy Zachód będzie islamski?

Paweł Lisicki

4

Hybrydowa inwazja.

Podmiana pobożności — katolickiej na zielonoświątkową

ks. Andrzej Kobyliński

5

Zbawić czy zabawić?

Gdy liturgia staje się show?

ks. Maciej Zachara MIC

6

Milczenie o wychowaniu.

Czy Kościół przegrał edukację?

Artur Górecki

7

Od “lawendowej mafii” do homoherezji.

Rewolucja przeciw katolickiej etyce płci

Tomasz Terlikowski

8

Turbo-papiestwo.

Czy Papież może wszystko?

Tomasz Rowiński

9

Kruszenie małżeństwa.

Czy grzech przestaje być grzechem?

ks. Jarosław Kupczak OP

10

Czas na radykalizm prawdy.

Co się dzieje z księżmi?

ks. Jarosław Tomaszewski

11

Płycizna, bezguście i zarozumiałość.

Czas kiepskich?

Jacek Hrabicz

12

Pejzaż z grzęzawiskami.

Czy ojczyzna Jana Pawła II jest bezpieczna?

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

13

Pan zwycięży!

Dziedzictwo Benedykta XVI

ks. Jerzy Szymik

14

Kościół rozdzierany sporem.

Zerwanie czy ciągłość?

ks. Jacek Salij OP