12 marca 2022 roku

W tym dniu, 400 lat temu (12 marca 1622), Patron naszej Uczelni jezuita Andrzej Bobola otrzymał w Wilnie święcenia kapłańskie z rąk biskupa wileńskiego Eustachego Wołłowicza. Wizerunek św. Andrzeja Boboli w szatach kapłańskich występuje rzadko. Jeden znajduje się w Wilnie w podominikańskim późnobarokowym kościele Ducha Świętego (wisi dosyć wysoko na ścianie za ołtarzem).

Bobola kaplan

W tym w dniu, 400 lat temu, papież Grzegorz XV kanonizował w Rzymie wraz z innymi osobami pierwszych jezuitów, wielkiego Apostoła Indii Franciszka Ksawerego i samego założyciela zakonu jezuitów Ignacego Loyolę.

Centralnym dniem Roku Ignacjańskiego będzie 12 marca 2022 roku. W tym w dniu, w Rzymie 400 lat temu (12 marca 1622 r.), papież Grzegorz XV kanonizował Ignacego. Specjalnie na tę uroczystość wybudowano w Rzymie kościół pw. św. Ignacego (kościół del Gesù), gdzie jest pochowany. W tym też kościele będzie odprawiona uroczysta Msza św. z okazji 400-lecia kanonizacji św. Ignacego Loyoli, św. Franciszka Ksawerego, św. Teresy z Ávila, św. Izydora Oracza i św. Filipa Neri (Nereusza). Aby podkreślić znaczenie tego wydarzenia, sam papież Franciszek będzie przewodniczył Eucharystii w jezuickim kościele Il Gesù w Rzymie. Każdy będzie mógł śledzić mszę św. poprzez Internet. Będzie ona transmitowana na żywo (12 marca o godz. 17.00) w kilku językach na stronie: ignatius500.global/live

W Polsce główne obchody odbędą się w Krakowie i Jastrzębiej Górze. Przedstawiciele wszystkich wspólnot Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego (warszawskiej) spotkają się 12 marca br. w kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze na Mszy św. o godz. 12:00. Mszy św. będzie przewodniczył Przełożony Prowincji ojciec Zbigniew Leczkowski SJ. Warszawa będzie się łączyć z głównymi obchodami w Jastrzębiej Górze i o tej samej godzinie (12 marca 2022 r. o godz. 12.00) zostanie w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli odprawiona uroczysta msza święta. Następnego dnia, 13 marca, odbędą się lokalne uroczystości, zaplanowane w wielu jezuickich placówkach w Polsce i poza granicami.

W Prowincji Polski Południowej (krakowskiej) obchody kanonizacji św. Ignacego połączone będą ze świętem Akademii Ignatianum (AIK) były celebrowane w Krakowie, w piątek 11 marca br., z udziałem reprezentacji każdej jezuickiej wspólnoty z krakowskiej Prowincji. Eucharystii w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 10:00 przewodniczył Abp Marek Jędraszewski. Dalsza część odbędzie się w Auli Wielkiej AIK, podczas której nastąpi m. in. uhonorowanie zasłużonych osób dla Prowincji oraz dla AIK, a także wykład o. Jacquesa Servais SJ pt. „Aktualność pedagogii w ujęciu św. Ignacego Loyoli” (godz. 11:15). Ceremonię w Ali Wielkiej AIK można śledzić na kanale YouTube Akademii Ignatianum w Krakowie.

ignacy500

20 maja 2021 roku Towarzystwo Jezusowe rozpoczęło obchody Roku Ignacjańskiego 2021-2022. W Pampelunie, w Hiszpanii, generał Towarzystwa Jezusowego, o. Arturo Sosa oficjalne otworzył obchody Roku Ignacjańskiego. W katedrze w Pampelunie została odprawiona Msza inaugurująca w Towarzystwie Jezusowym Rok Ignacjański. Eucharystii przewodniczył ksiądz arcybiskup Francisco Perez Gonzalez, który wraz z ojcem generałem Arturo Sosa podziękował Bogu za tamto nawrócenie i prosił o głęboką przemianę dla każdego jezuity i dla każdej osoby związanej z duchowością ignacjańską. Zapraszamy do obejrzenia Mszy na otwarcie Roku Ignacjańskiego na YouTube.

500 lat temu, 20 maja 1521 roku Ignacy z Loyoli jako żołnierz armii króla hiszpańskiego został poważnie ranny w nogę w Pampelunie i po tym wydarzeniu rozpoczął drogę nawrócenia. Ignacy ze zranioną nogą, podczas rekonwalescencji, zaczął widzieć wszystko z innej perspektywy niż dotychczas. Z próżnego rycerza szukającego światowego szczęścia stał się poszukującym szczęścia pełnego, nieprzemijającego. Z czasem Bóg oczyszczał jego pragnienia i Ignacy stał się wiernym towarzyszem Jezusa i przyjął misję do wielkiej przygody pozyskiwania ludzi dla Królestwa Bożego.

23 maja 2021 roku Generał Zakonu wraz z Papieżem wspólnie poprowadzą modlitwę na początek Roku Ignacjańskiego pod hasłem "Pielgrzymi z Ignacym". Modlitwa będzie transmitowana online na stronie ignatius500.global/live/

Rok Ignacjański zakończy się w liturgiczne wspomnienie Świętego 31 lipca 2022 roku.

Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie obchodów ignatius500.global/

2Rok Ignacjanski Mateusz Orlowski SJ