______________________________________
 
SPOTKANIA W ROKU 2021/22 BĘDĄ ODBYWAĆ SIĘ NA ŻYWO. UDOSTĘPNIMY RÓWNIEŻ TRANSMISJĘ ONLINE DLA CHĘTNYCH. JEŚLI SYTUACJA PANDEMICZNA SIĘ POGORSZY ZOSTANĄ PRZENIESIONE W CAŁOŚCI W TEN TRYB.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZOSTANĄ ROZESŁANE WSZYSTKIM ZAREJESTROWANYM UCZESTNIKOM. CHĘTNYCH PROSIMY O ZAPISYWANIE SIĘ W SEKRETARIACIE (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Do zeszłorocznych uczestników zostanie rozesłany e-mail z prośbą o potwierdzenie.
 
 ______________________________________
 
 
logo JSB 700x328px
 
Co to znaczy, że Pismo jest Święte? Czemu "testament"? Czy mamy oryginał? Jak i kiedy powstało? Co mówią poszczególne księgi? Jak się je czyta? Jak się nim modli?
 
JEZUICKA SZKOŁA BIBLIJNA to dwuletni cykl spotkań dotyczących Biblii i szeroko pojętej tematyki z nią związanej. Powstała, aby przybliżyć Pismo Święte – wyjaśnić podstawowe zagadnienia, zaprezentować poszczególne księgi i ich przesłanie, zainspirować i zachęcić do jego poznawania i czytania ze zrozumieniem.
        Spotkania biblijne to propozycja dla zainteresowanych pogłębianiem wiedzy o Biblii i przeżywaniem na nowo jej treści. Chcemy poprzez pracę z jej tekstem popularyzować współczesne osiągnięcia nauk biblijnych, nie bojąc się stawiania trudnych pytań i wspólnego poszukiwania odpowiedzi.

ZAGADNIENIA (2021/2022)
 
Prorocy Wcześniejsi i Późniejsi (STARY TESTAMENT)

 

układ_dwóch_do_strony_WWW_wykadrowany_prorocy.jpg

 

W tym roku akademickim przyjrzymy się wcześniejszym i późniejszym księgom prorockim. Do tych wcześniejszych zaliczymy księgi Jozuego, Sędziów, 1 i 2  Samuela, 1 i 2 Królewską; a do późniejszych Izajasza, Jeremiasza, Ezechiela i Dwunastu Proroków. Na ich podstawie będziemy starali się zrozumieć, na czym polega fenomen i przesłanie starotestamentalnego proroctwa. Nasze analizy będziemy zawsze osadzać w historycznym kontekście starożytnego Bliskiego Wschodu. Będziemy przyglądać się zarówno tekstom znanym i czytanym we wspólnotach chrześcijańskich i żydowskich, jak i tym, które z różnych przyczyn, odeszły na drugi plan.

o. dr Michał Karnawalski SJ

 

Św. Paweł i listy Nowego Testamentu (NOWY TESTAMENT)

 

układ_dwóch_do_strony_WWW_wykadrowany_Paweł.jpg

 

Nasze spotkania skupiać się będą przede wszystkim na osobie św. Pawła – jego życiu, działalności i listach. Najpierw zapoznamy się z historycznym i kulturowym kontekstem pierwszego wieku, by później przyjrzeć się noworodzącym się wspólnotom pierwszych chrześcijan. Listy, które kierował do nich Paweł oraz jego naśladowcy, są najstarszymi tekstami chrześcijańskimi i to one będą w centrum naszych spotkań. W dalszej kolejności zajmiemy się pozostałymi listami Nowego Testamentu. Przybliży nam to wiarę pierwszych wyznawców Jezusa, a zarazem uświadomi pytania i wyzwania, jakie napotykali na co dzień.

o. dr Rafał Strugiński SJ


TERMINY SPOTKAŃ:
W ramach semestrów w środy w godz. 18.30-20.00
Do spotkań można dołączyć w dowolnym momencie, choć preferowany jest początek roku akademickiego. Na początku każdego roku postaramy się wprowadzić w najbardziej podstawowe zagadnienia.

Spotkania JSB będą odbywać się:

I semestr 2021/2022

13, 20, 27 października 2021 r.
3, 10, 17, 24 listopada
1, 8, 15 grudnia
12, 19, 26 stycznia 2022 r.

II semestr 2022

23 lutego 2022 r.
2, 9, 16, 23, 30 marca
6, 27 kwietnia
4, 11, 18, 25 maja
1, 8 czerwca

 
MIEJSCE SPOTKAŃ:
Akademia Katolicka w Warszawie – Collegium Bobolanum (Aula Wielka),
ul. Rakowiecka 61,
02-532 Warszawa-Mokotów
(w spotkaniach będzie też można uczestniczyć online, śledząc transmisję)
 
ZAPISY:
– opłata w ramach Otwartego Studium Akademickiego (jak za jeden przedmiot w semestrze) zgodnie z Regulaminem Opłat.
 
KONTAKT, ZAPISY ORAZ DODATKOWE INFORMACJE: Sekretariat Uczelni
 
Pytania dotyczące treści zajęć:
bibliaatjezuici.pl
 
Prowadzący JSB: o. dr Rafał Strugiński SJ

Współprowadzący JSB: o. dr Michał Karnawalski SJ